Historie oddílu

    Ve vedení Tatranu Svoboda se na jaře roku 1994 rozhodlo o prodeji sokolovny ve Svobodě nad Úpou soukromému subjektu. Tímto prodejem by oddíl stolního tenisu, který v tu dobu vedl Petr Bureš, ztratil svoji hernu, která byla v 1. poschodí této budovy. Proto vedení oddílu hledalo nové prostory pro hernu a svoji činnost. Využilo možnosti dokončení výstavby Obchodní Akademie pro tělesně postižené studenty a jednali o navázání spolupráce u vedení školy. Po dohodě o využívání tělocvičny Obchodní Akademie podal oddíl přihlášku k začlenění do Sportovního klubu Janské Lázně. Po schválení členskou schůzí dne 23. 3. 1995 byl oddíl přijat do Sportovního klubu Janské Lázně. Přestup schválilo všech 6 hráčů Tatranu Svoboda: Petr Bureš, Karel Cvejn, Milan Kábrt, Josef Maloch, Josef Kortiš, Jiří Procházka. K těmto členům se přihlásili do oddílu studenti Obchodní Akademie, kteří nastoupili do 1. ročníku této školy.  Hráči kteří hráli pod oddílem stolního tenisu TJ Lokomotiva Trutnov TP (Tělesně postižení), Juraj Dzuro, Milan Ďuračka, Ing.Lubomír Mašek, Eva Peštová, Helena Procházková, Luboš Kocúr, Bureš Petr přešli do nového oddílu SK Janské Lázně po odstoupení dlouholetého vedoucího družstva TJ. Lokomotivy Trutnov pana Františka Kuníka ze zdravotních důvodů. Někteří hráči v tomto oddíle působí dodnes. Do této doby se rozšířil oddíl o hráčskou základnu, jak ve zdravých hráčích, tak v tělesně postižených sportovcích. V roce 2006 měl oddíl 32 členů registrovaných stolního tenisu a 42 registrovaných členů  stolního tenisu TP. Do roku 2005 oddíl stolního tenisu SK Janské Lázně vystupoval společně s tělesně postiženými členy jako jeden oddíl. V roce 2005 bylo doporučeno vedení SK k rozdělení na dva oddíly, oddíl stolního tenisu a oddíl stolního tenisu TP (tělesně postižení sportovci), tento oddíl TP je také registrován ve svazu ČSTPS. 

    Od svého vzniku oddíl  organizuje mezinárodní turnaje tříčlenných družstev o Putovní pohár města Janské Lázně. V roce 2006 to byl již 11. ročník. Historie tohoto turnaje je na jiném místě tohoto webu. V roce 2005 organizoval též 33. mistrovství České republiky družstev TPS mužů a žen, které se konalo ve sportovní hale obce Malá Úpa. V současné době má v dlouhodobých regionálních soutěžích každý rok 5 družstev. Dvě družstva mužů, ženy, starší žáci a starší žákyně. V soutěžích jednotlivců se hráči SK zúčastňují regionálních přeborů mužů a žen. V mládežnických soutěží se hráči zúčastňují bodovacích turnajů mládeže Východočeské a Pardubické oblasti. V soutěžích TPS se pravidelně zúčastňuje mistrovství republiky jednotlivců a družstev mužů a žen. V těchto soutěžích se hráči pravidelně umisťují na předních místech ve výsledkových listinách.

    První vystoupení družstva  mužů tělesně postižených 1995 pod hlavičkou SK Janské Lázně, bylo 1. místo na mistrovství České republiky družstev mužů a žen v Havířově. Družstvo hrálo v sestavě Ing. Lubomír Mašek, Milan Ďuračka, Juraj Dzuro a Petr Bureš. V roce 1996 na mistrovství České republiky družstev v Hronově obsadilo 2. místo ve stejné sestavě. Jeden z nejúspěšnějších hráčů stolního tenisu TP je Milan Ďuračka několika násobný mistr Československé a České republiky. Členové SK Janské Lázně oddílu tělesně postižených se každoročně zúčastňuji turnajů v Německu, Rakousku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Našimi nejúspěšnějšími hráči v mezinárodních soutěžích jsou Eva Peštová, druhá v družstvech s hráčkou Jolanou Davídkovou na paralympijských hrách v Atlantě. Ing. Lubomír Mašek , který osadil druhé místo v družstvech na paralympijských hrách v Sydney s Ivanem Karabcem, hráčem SKST Baník Havířov. Dvě vítězství v prestižním mezinárodním turnaji tříčlenných družstev o "Pohár města Janské Lázně". V domácích turnajích obsazují hráči SK Janské Lázně přední místa v konečných výsledkových listinách.

       V roce 2007 bude již po 11, kdy se uskuteční setkání mládeže z Burgteichschule z Německého města Zittau (Žitavy) s členy našich oddílů stolního tenisu a oddílu stolního tenisu TP. Tento projekt nám od začátku pomáhá uskutečnit Konto Bariéry a Českoněmecký fond Budoucnosti. Tohoto projektu se za 10 let zúčastnilo již na 50 členů, dětí základní školy z Janských Lázní a základní školy ze Svobody nad Úpou.

    Oddíl má dlouholeté sportovní a přátelské styky se zahraničními Sportovními kluby a družstvy: SVA Hoffeld (Stuttgart) dříve BSV Stuttgart, BSV München, SV Weding-Reinickendorf Berlin, Halassi Olivér Club Budapest, Start Kalisz (Polsko), Zeliona Góra (Polsko), SON Boleslawiec (Polsko), ZSR Start Wroclaw (Polsko), Burgteichschule Zittau (Německo), VSV Attnang/Vöcklabruck (Rakousko), ŠK Ružomberok (Slovenská Republika).